Sponkovačku a klincovačku (prípadne stroj s oboma funkciami) využijete pri rekonštrukčných, stavebných aj bežných kutilských prácach, napríklad ak potrebujete kombinovať rôzne prvky dohromady. Častokrát sa stane, že nemožno alebo nie je vhodné použiť lepidlo či pribiť klince klasicky kladivom, nakoľko by sa mohol poškodiť povrch/ estetický vzhľad upravovaného povrchu. A práve v takých situáciách je ideálnym pomocníkom sponkovačka alebo klincovačka.
Samozrejme, aj pri výbere konkrétnej sponkovačky či klincovačky máte na výber zo širokého množstva rôznych značiek a výrobcov, ktoré ponúka trh. Pred samotným výberom je potrebné sa zamyslieť nad tým, ako často ju budete používať a na aké účely, t.j. aké materiály máte v pláne spájať. To vám pomôže pri výbere parametrov sponkovačky/ klincovačky, napr. rýchlosť, veľkosť zásobníka, sponiek ...Správny výber bude mať vplyv na rýchlosť, efektivitu aj kvalitu práce.
Klincovačky sa používajú najmä v oblasti stavebníctva, pri rekonštrukčných či pokrývačských prácach. Ich použitie je podobné ako pri klasickom použití kladiva, akurát efektívnejšie a bez rizika udretia sa kladivom do prsta.
Sponkovačky sú zväčša ľahšie nástroje, ktoré veľkou silou vystrelia sponku do priloženého materiálu. Vďaka regulátoru sily, ktorý majú vybrané modely zabudovaný, je možné prispôsobiť ich použitie viacerým povrchom. Sponkovačku s regulátorom sily odporúčame aj pre vás, aby ste ju vedeli použiť na rôzne typy povrchov a neboli obmedzení len na určitý typ a zamedzili prípadnému ohnutiu materiálu pri príliš vysokej sile úderu.
Manuálne/Ručné - najlacnejší typ, vhodný do kancelárií či do domácnosti, postačia pre domácich majstrov
Elektrické/Akumulátorové - cenovo stredná kategória, jednoduché ovládanie a urýchlenie procesu pri spájaní materiálov
Pneumatické - Ide o najdrahší typ sponkovačiek/klincovačiek, vhodný skôr pre profesionálne použitie, potrebné aj doplnkové príslušenstvo
Široké spektrum využitia - od čalúnnictva, stavebníctva, na pripevnenie kobercov, soklov, pokrývačské práce, inštaláciu drevených prvkov atď.
Sú vyrábané z kovu, musia byť pevné. Majú svoje veľkostné označenie. Pri elektrických sponkovačkách je najuniverzálnejšou veľkosťou 53 - šírka 11,4 mm a dĺžka 4-14 mm.
Na tento parameter by sa mali sústrediť najmä tí, ktorí plánujú používať sponkovačku či klincovačku na dennej báze/ veľmi často. V takom prípade odporúčame siahnuť po čo najmenšej hmotnosti modelu v závislosti od ostatných nemenej dôležitých parametrov. Tiež je potrebné dbať na vhodnú ergonómiu rukoväti náradia, aby vás pri dlhšom používaní nebolela pri práci ruka.
Sila úderu a jej možnosť regulácie je skvelým parametrom pri výbere sponkovačky alebo klincovačky. Ak takúto pridanú hodnotu zariadenie má, viete si nastaviť, ako silno "vystrelia" sponky či klince do materiálu v závislosti od jeho druhu.
Výber doplnkov k sponkovačkám uľahčuje a zefektívni prácu s nimi. K dispozícii sú napr. LED svetlá pre lepšie osvietenie priestoru, kam má spinka smerovať. Niektoré modely majú v ponuke diódy pre signalizáciu aktuálneho stavu sponkovačky - stav klincov, nabitie batérie pri aku-sponkovačkách.
K najznámejším a najpredávanejším značkám patria: BOSCH, MAKITA, Güde, Stanley a iné..