Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Elektrická či benzínová kosačka?

Elektrická či benzínová kosačka?

Začína sezóna starostlivosti o trávnik a preto sa veľa ľudí začína rozhodovať, či vymeniť alebo nevymeniť svojho starého maznáčika za nové náradie do záhrady. Ak sa chystáte vybrať novú kosačku, možno stojí pred dilemou – je lepšia elektrická alebo benzínová kosačka na trávu?

Elektrické kosačky

Veľkou výhodou elektrických kosačiek je nízka cena a veľmi jednoduchá prevádzka a údržba. Nie je potrebné žiadne dolievanie benzínu, oleja. Nemusíme udržiavať čistenie sviečok ani sezónnu údržbu. Stačí len zapojiť do zásuvky a kosíme. Pri elektrických kosačkách treba rátať s tým, že musíme so sebou všade ťahať kábel. Najlacnejšie modely týchto kosačiek sú vhodné len pre menšie trávniky, drahšie sú už aj so špeciálnymi funkciami.

Benzínové kosačky

Benzínové kosačky majú benefit najmä v tom, že máme úplnú voľnosť pohybu pri kosení, nemusíme hľadať žiadne elektrické zástrčky ani ťahať za sebou kábel. Typickými a najčastejšie kupovanými typmi sú sú kosačky, ktoré sú rotačné a majú aj pojazd. Vďaka tomu sa menej narobíme, pretože pohon kosačky zabezpečuje benzínový motor.

Čo ešte treba vedieť pri výbere kosačky?

Do úvahy určite vezmite aj systém kosenia, ktorý závisí od frekvencie kosenia a typu trávnika. Ak chcete trávu kosiť často, ideálne je mulčovanie. Tráva sa pri ňom poseká na malé čiastočky, ktoré sa na trávnik vrátia ako prírodné hnojivo. Trávnik je vďaka mulčovaniu navyše odolnejší proti vysychaniu. Pri vyšších a hustejších trávnikoch, kde zostáva veľa pokosenej trávy, je naopak lepšie kosiť metódou zadného či bočného vyhadzovania. Ak neradi hrabete, zaobstarajte si kosačku so zberným košom – prináša úsporu času a okamžite upravený vzhľad trávnika.