Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Aká kosačka sa najlepšie hodí do vašej záhrady?

Aká kosačka sa najlepšie hodí do vašej záhrady?

Prehľad výhod rôznych typov kosačiek na trávu

Záhrada predstavuje pre mnohých dôležitú oázu pokoja. Zdravý, zelený trávnik, nádherný kvetinový záhon či bazén: možností vo vašej záhrade je neúrekom. Aby však vaše pracne vybudované miesto rekreácie vyzeralo upravene, je potrebná pravidelná starostlivosť. Trávnik by ste mali kosiť len v určitých, pravidelných intervaloch. Aj preto je skvelé, že táto úloha môže byť skutočne zábavná so správnou kosačkou na trávu! Nájsť tú pravú však nemusí byť ľahké s aktuálnym,  obrovským výberom kosačiek na trhu. Preto vám ukážeme výhody rôznych typov kosačiek a vy sa tak sami môžete rozhodnúť, či si vyberiete akumulátorovú kosačku, elektrickú alebo benzínovú kosačku, prípadne necháte kompletnú starostlivosť o trávnik na robotickú kosačku.

Elektrická kosačka na trávu

Elektrickú kosačku nájdete v mnohých menších záhradách. Elektrická kosačka je obľúbenou variantou vďaka jej tichej prevádzke a možnosti okamžitého kosenia samozrejme za predpokladu, že je k dispozícii elektrická prípojka a predlžovací kábel. Sú to väčšinou ľahké, kompaktné a ľahko skladné stroje, ktoré sú ideálne pre záhrady rôznych veľkostí v závislosti od dĺžky predlžovacieho kábla alebo dostupných zásuviek. Pri šírke kosenia od 30 do 43 cm sa však odporúčajú na plochy do max. 700 m². Jedinou nevýhodou elektrických kosačiek je kábel, ktorý môže v zložitejších záhradách zavadzať prekážkam, ako sú stromy alebo kamene. Preto je lepšou variantou akumulátorová kosačka, ak máte na svojej záhrade množstvo "prekážok" ako stromy, kríky, bazén, jazierko a pod.

Benzínová kosačka na trávu

Potrebujete maximálny výkon pre veľké trávniky? Potom je pre vás benzínová kosačka to pravé. Benzínové kosačky sú poháňané výkonným 4-taktným motorom a obstoja tak vo vysokej, ako aj hustej tráve. So šírkou záberu medzi 40 a 56 cm je možné pokosiť veľmi veľké plochy až do cca 2 000 m². Sú tiež bezdrôtové, takže sa nemusíte starať o napájanie zo siete. Pri správnej starostlivosti a údržbe sú benzínové kosačky veľmi odolné. V porovnaní s akumulátorovými a elektrickými kosačkami sú benzínové kosačky počas prevádzky hlučnejšie. Majú tiež vyššiu hmotnosť, no v prípade pohonu kolies je kosenie s nimi jednoduché.

Akumulátorová kosačka

Akumulátorové kosačky na trávu umožňujú kosenie bez potreby pripojenia do elektrickej siete káblom, čo predstavuje maximálnu flexibilitu pri kosení a odpadá starosť, kde a ako kosačku zapojiť a samozrejme strach o to, že prívodný kábel preseknete. Stačí nezabudnúť, aby batérie boli nabité a môžete sa pustiť do práce. V závislosti od batérie a šírky záberu kosačky sú rôzne modely vhodné pre veľké alebo menšie trávniky. 

Akumulátorové kosačky sú navyše ekologické, tiché, v porovnaní s benzínovými modelmi veľmi ľahké a tiež oveľa menej náročné na údržbu. Sú tiež ľahšie manévrovateľné a pre ich kompaktný dizajn tiež priestorovo úspornejšie.

Robotická kosačka na trávu

Chcete mať svoj trávnik vždy perfektne udržiavaný, no nemáte dostatok času ani motivácie neustále kosiť? Robotická kosačka to ideálne pre vás. Väčšina robotických kosačiek je malá a kompaktná. Modely robotických kosačiek sa líšia funkciami, niekedy sú dokonca ovládateľné cez aplikáciu. Časy kosenia je možné naprogramovať individuálne. Robotická kosačka sa o nabíjanie stará automaticky - pri nízkej úrovni batérie zaparkuje späť do nabíjacej stanice. V prípade robotických kosačiek sa bavíme o mulčovacom type kosačky, tzn. že pokosené odrezky trávy zostávajú na trávniku (nezberajú sa do koša) - čo je výhoda v tom, že sa trávnik hneď pohnojí prirodzeným spôsobom.

kosačka na trávu v záhrade


Toto sú otázky, ktoré by ste si mali položiť pri výbere kosačky

Ponuka kosačiek na trávu je skutočne obrovská. Aby ste sa v nej zorientovali, pomôže vám položiť si konkrétne otázky. Zistite, aké funkcie a vybavenie od kosačky očakávate a vyberte si ten správny model.

Aká je veľkosť plochy, ktorú je potrebné pokosiť?

V závislosti od toho, aké plochy chcete kosiť, by ste sa mali zamerať na šírku a dosah kosenia. Napríklad do 250 m² sa odporúčajú ručné/vretenov kosačky na trávu alebo elektrické a akumulátorové kosačky na trávu so šírkou záberu do 33 cm. Do 500 m² sú vhodnou voľbou elektrické a akumulátorové modely so záberom do 40 cm. Od 500 m² je potrebné venovať pozornosť kosačkám so širokým záberom kosenia až do 42 cm - tiež v akumulátorovej alebo elektrickej verzii. Pre plochy väčšie ako 700 m² sa odporúčajú kosačky so šírkou záberu od 43 cm. Benzínové kosačky na trávu sú ideálne pre veľmi veľké záhrady. So šírkou kosenia až 56 cm sú vhodné aj na trávnaté plochy s rozmerom až 2 000 m². Robotické kosačky možno flexibilne použiť pre malé, stredne veľké aj veľké záhrady v priemere od 250 do 1 200 m². Veľkosť pokosenej plochy robotickou kosačkou závisí, okrem iného, od použitej batérie a od dĺžky obmedzovacieho drôtu, ktorého dĺžku však môžete kedykoľvek predĺžiť.

Aký očakávate výsledok a aký je stav terénu vášho pozemku?

Pokiaľ sa na vašom pozemku nachádza veľmi hustý porast, bude pre vás výkonná benzínová kosačka tou správnou voľbou. Na svahovitom, členitom a nerovnom povrchu je ľahšia manipulácia s kosačkou, ktorá má pohon kolies. Pre dosiahnutie anglického trávnika (napr. golfové trávniky), je najlepšie použiť vretenovú kosačku. Ak chcete, aby váš trávnik bol vždy reprezentatívny a dokonale skrátený, môžete zvoliť robotickú kosačku, ktorá sa bude o váš trávnik starať pravidelne.

Koľko času máte na pokosenie trávnika?

Zatiaľ čo pre mnohých majiteľov záhrad predstavuje kosenie trávnika relax a koníček, pre iných to je skrátka otravná (hoci nevyhnutná) práca pri starostlivosti o záhradu. Ešteže existujú robotické kosačky! Na začiatku stačí vykonať iba inštalačné práce – a malý, usilovný robot sa postará o kosenie trávnika.
Inak platí všeobecne pravidlo - čím väčšia šírka záberu, tým rýchlejšie pokosíte trávnatú plochu.

Doplnkové funkcie a výbava, ktoré stoja za zváženie

  • Funkcia mulčovania: pre kosenie trávnika s vyhadzovaním odrezkov - ideálne ako prírodné hnojiv
  • E-Start: pre ľahké štartovanie benzínových kosačiek s podporou batérie
  • Indikátor pokosenej trávy v zberníku: ukazovateľ, že je čas vyprázniť koš
  • Pohon kolies: pre jednoduchú manipuláciu s kosačkou, najmä pri veľkých a členitých pozemkoch