Zadajte e-mailovú adresu pre váš účet, na ktorú dostanete e-mail s pokynmi na zmenu hesla.


Zabudnuté heslo.

Na Vašu e-mailovú adresu boli úspešne odoslané prihlasovacie údaje.

Vážení zákazníci, tovar postupne pridávame do nášho e-shopu.
Ďakujeme za vašu trpezlivosť.

V súrnych prípadoch organizácie a živnostníci volajte a posielajte objednávky na číslo  0905 944 031 - čas odberu dohodneme :)

Náradie na vŕtanie

Náradie na vŕtanie

Vŕtanie je nevyhnutné ak potrebujete niečo zavesiť, umiestniť na stenu, alebo spojiť. Ak pracujete v dielni, je to jedna z najčastejších prác s elektrickým, či akumulátorovým náradím. Aké sú základné pravidlá, aby boli vyvŕtané otvory kvalitné a aby ste pri vŕtaní nemuseli vynaložiť zbytočne veľkú námahu?

Aj vŕtanie má niekoľko základných pravidiel. Okrem použitia správneho náradia je dôležité brať do úvahy aj podkladový materiál, do ktorého budeme vŕtať a s tým spojený správny výber vrtákov.

Aké vŕtačky použiť?

Ak potrebujete vyvŕtať materiál akým je drevo, osb dosky, sadrokartón či porobetón, postačí vám aj akumulátorový skrutkovač. Príklepová vŕtačka už je nevyhnutná pri vŕtaní do muriva, betónové panely už budú vyžadovať vŕtacie kladivo. Nezabudnite, že čím väčší výkon vŕtačky máte, tým je možností jej použitia viac.

Ako vŕtať?

Vyvŕtaný otvor by mal byť kolmý na stenu, preto dbajte na správne priloženie vrtáku. Ak vŕtate vo výške, uistite sa, že aj pri pritlačení budete v stabilnej polohe. Pošmyknutiu vrtáka zabránite nalepením pásky, ktorá povrch zdrsní, alebo označením miesta vyškrabaním klinčekom. Vŕtanie do panelu môže trvať dlhšie, nezabudnite z času na čas vrták vytiahnuť. Ochladí sa a zároveň sa vytiahne z diery vyvŕtaný materiál, ktorý by ďalšom vŕtaní mohal zavadzať. Ak potrebujete vyvŕtať dieru s väčším priemerom, predvŕtať si ju môžme menším vrtákom a následne vrtákom s väčším priemerom. 

Náradie na vŕtanie - aku vŕtačky, príklepové vŕtačky, vŕtacie kladivá

Príklepové vŕtačky

Vŕtačky s príklepom sa používajú na vŕtanie do tvrdých materiálov. Príklep vŕtanie urýchľuje, bez väčšej námahy posúva vrták rýchlejšie ďalej. Možno ich použiť pri vŕtaní do tehly, tvárnic. Na vŕtanie do betónu či kameňa sa nedoporučujú. 

Správne zvolený vrták

Nesprávne zvolený vrták môže spôsobiť zahriatie vŕtačky a zníženie jej životnosti, nekvalitné vyvŕtanie diery a tiež vašu zbytočnú námahu. Nezamieňajte si preto vrtáky do dreva za vrtáky do železa, vrtáky určené do vŕtačiek s príklepom a bez príklepu.

Nepodceňte ani vašu bezpečnosť

Nezabudnite ani na ochranné pracovné pomôcky, pracovné rukavice, ochranné okuliare, pri vŕtaní do panelu v počte viac dier sa zíde aj ochrana sluchu. Pri vŕtaní sa vyhnite miestam, kadiaľ vedie elektrina, či potrubia, pomôcť môže detektor kovov.

Správne náradie na vŕtanie vám pomôžeme vybrať podľa vašich potrieb v predajni Mbn Vercajch, alebo prostredníctvom nášho eshopu s náradím.